НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

А сума щораз більша і більша...

Зміст

Банкам дозволили прив'язувати кредит до курсу іноземних валют

Валютне споживче кредитування в Україні заборонено з 2011 року, та нещодавно Верховний Суд України розглянув конкретні справи і прописав нове уточнення. Відповідно до нього, кредитор має право встановлювати в договорі прив'язку до долара, євро чи іншої валюти.

Про що йшлося в конкретній справі, яку розглядав Верховний Суд України?

— Було декілька схожих справ, — розповідає адвокат Ростислав Кравець. — Одна з них стосувалася купівлі автомобіля у компанії “Порше Мобіліті”. У позові, поданому в 2015 році ТзОВ “Порше Мобіліті”, йшлося про те, що в 2013 році між ним і певною особою був укладений договір про видачу кредиту на суму 86,5 тисячі гривень. У той час це було еквівалентно 10 тисячам 609 доларам США. Кредит надали на 60 місяців для придбання автомобіля Volkswagen.

Потім було укладено додаткову угоду про внесення змін до кредитного договору і видачу кредиту в сумі близько 43 тисячі гривень. Ці кошти були потрібні особі для оплати страхових платежів відповідно до вимог попереднього кредитного договору. Ця сума тоді була еквівалентна приблизно 3,4 тисячі доларів США.

При цьому особа, яка взяла кредит, заборгувала за розрахунками “Порше Мобіліті” майже 217 тисяч гривень (включаючи штраф, пеню, 3% річних та інфляційні витрати).

Як так?

— Така сума набігла через те, що в договорі компанія прописала, що, надаючи кредит, має право вимагати повернення коштів із прив'язкою до курсу долара США.

Товариство звернулося із позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором. Водночас до суду подала зустрічний позов особа, яка купувала авто в кредит через, на її думку, незаконну прив'язку в договорі до курсу долара США.

Яке рішення ухвалив Верховний Суд?

— Суд зазначив, що єдиним засобом платежу в країні залишається гривня. Відповідно фінансові установи мають видавати кредит лише в національній валюті. Водночас ВСУ дійшов висновку, що у будь-яких договорах, де йдеться про сплату по кредиту, не є протиправним встановлення прив'язки до іноземної валюти. Тобто фактично під час видачі позики в гривні можна прив'язати повернення цих коштів до курсу будь-якої конвертованої валюти.

Таким чином заборона на валютні кредити, яку раніше ухвалила Верховна Рада, а також законодавчі акти, де йшлося про заборону видавати валютні кредити населенню, оскільки в них немає доходів у валюті, нівелюється рішенням Верховного Суду.

І що тепер?

— Тепер будь-які кредитори, включаючи банки та інші фінансові установи, можуть вимагати від позичальників у договорі повернення коштів, але з прив'язкою до курсу будь-якої іноземної валюти. Усе це на руку банкірам. Тепер вони, власне, можуть наживатися на людях і мати надприбутки.

Світлана ОЛІЙНИК

„Експрес” № 86 (9587) 23 — 30 листопада 2017 року

Зміст