НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

40 днів для душі

Зміст

28 листопада розпочинається Різдвяний піст. Які його особливості?

Це — один із головних постів у церковному році. Він триває 40 днів, від 28 листопада до 6 січня, тобто до ночі перед Різдвом. А ще його називають Пилипівкою. Чому так? І що насправді означає постити?

Про це говоримо з отцями Володимиром Вінтонівим та Василем Білашем.

Що Церква вкладає в поняття “піст”?

о. Василь:

— Це певний релігійний акт, який може бути виявом аскетизму чи потребою в очищенні душі. Причиною для пощення може бути приготування до якоїсь важливої події, жалоба чи благання до Господа. У релігійних практиках піст має дуже важливе значення, позаяк є інструментом для зустрічі людини з Богом. Зрештою, як і молитва, адже піст невіддільний від молитви. Піст — це час, коли людина відкривається Богові й просить в Нього помочі.

Які особливості Різдвяного посту — Пилипівки?

о. Василь:

— Пилипівкою піст називають тому, що він починається після дня вшанування святого апостола Пилипа. Перші згадки про передріздвяний піст трапляються вже з IV століття нашої ери. У ті часи він тривав лише тиждень. До речі, Пилипівський піст в традиції УГКЦ легший, ніж Великий.

Чому?

о. Василь:

— Через певні послаблення в харчуванні. Скажімо, утримуватися від споживання м'ясних і молочних страв слід у понеділки, середи та п'ятниці, а також у перший та останній тижні посту. Найсуворішим днем посту є 6 січня. В інші дні дозволено вживати всі види продуктів і навіть вино. Але всі 40 днів потрібно провести без гучних забав. До речі, в УГКЦ не є постом зустріч Нового року 31 грудня — 1 січня.

о. Володимир:

— А в православній традиції на 40 днів перед Різдвом взагалі відмовляються від уживання м'яса, молочних продуктів та яєць. У понеділок, середу і п'ятницю їдять лише суху їжу, а в інші дні тижня дозволено присмачувати страви олією, можна випити трошки вина.

Від чого ще треба відмовитися у передріздвяний піст?

о. Володимир:

— Обмеження в їжі — лише одна зі складових частин посту. Значно важливіше поліпшення духовного життя. Бо коли хтось не споживає м'яса й молока, а робить погані вчинки, то такий піст буде марним.

Тому варто частіше ходити до церкви, сповідатися, причащатися, робити добрі справи, молитися та дякувати Богові за прожитий рік. А також зменшити час беззмістовного сидіння за гаджетами, телевізором, не гайнувати часу за порожніми розмовами, відмовитися від спиртного та цигарок.

Чи правда, що у піст варто відмовитися і від виконання подружніх обов'язків?

о. Володимир:

— Так, дехто на час посту відмовляється і від цього. Але таке рішення може бути прийняте лише за взаємною згодою. Коли хтось з подружжя від такого утримання страждає, то не варто цього робити.

А кого звільнено від посту?

о. Василь:

— Дітей до 14 років, осіб після 60 років, а також важкохворих, вагітних, матерів після пологів і тих, що годують грудьми. А ще — подорожувальників (якщо час подорожі перевищує вісім годин), тих, що важко працюють, харчуються зі столу інших та убогих, котрі живуть з милостині. В окремих випадках звільняти від обов'язку постити може місцевий ієрарх, заохочуючи в цьому разі вірних до здійснення діл побожності та милосердя.

Сабіна РУЖИЦЬКА, Ірина ШЕЛУПЕЦЬ

„Експрес” № 86 (9587) 23 — 30 листопада 2017 року

Точка зору

Лікарка-терапевт Тетяна Чевалюк:

— Обмеження білкових продуктів тваринного походження на час посту великої шкоди організму людини не завдасть. Але варто урізноманітнити свій раціон стравами з овочів, фруктів, а не налягати винятково на вуглеводні продукти — наприклад, макарони та хліб. Тимчасове утримання від жирної та молочної їжі, яєць, білого хліба, солодощів — корисне для здоров'я.

Зміст