НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Або українською, або до побачення!

Зміст

Експерти переконують: народні обранці в парламенті мають послуговуватися винятково державною мовою

Із вимогою виступати українською на засіданні Верховної Ради звернулася до нардепа Антона Кіссе заступниця голови парламенту Оксана Сироїд.

Парламентар — з Одещини, член депутатської групи “Відродження”. Коли віце-спікер його перервала через російську мову виступу, Кіссе зазначив, що ще не володіє державною, але відвідує курси й через місяць спробує говорити українською. Як наслідок, Сироїд дозволила Кіссе виступати російською лише одну хвилину, потім вимкнула депутатові мікрофон. У підсумку він таки продовжив виступ українсько-російським суржиком.

Цікаво, чи дозволяє законодавство виступати народним депутатам у парламенті недержавною мовою?

Питаємо директора Інституту української мови Павла Гриценка та експертку Центру політико-правових реформ Юлію Кириченко.

Вчинок віце-спікерки — в рамках правового поля?

П. Гриценко:

— Оцінюю її дії як спробу привчити парламентаря Антона Кіссе до виконання законодавчих вимог. Державна мова в нас — українська. Парламент має показувати верховенство закону — все просто. Скільки ж можна його ігнорувати? Це ж не перший випадок, коли народний депутат України виступає російською. При цьому, впевнений, що більшість наших парламентарів українською володіють. Але багато з них демонстративно не послуговуються державною у стінах парламенту.

Але ж норма закону передбачає: коли промовець виступає недержавною мовою, йому забезпечують переклад. Чи не в цьому випадку?

Ю. Кириченко:

— Так, стаття 9 Закону “Про засади державної мовної політики” вказує, що засідання Верховної Ради України, її комітетів і комісій ведуться державною мовою. Але промовець може виступати іншою мовою. Переклад його виступу на державну, у разі необхідності, забезпечує апарат Верховної Ради. Однак ця норма стосується виступів у парламенті іноземців, до прикладу, запрошених послів чи топ-посадовців інших країн.

А представники всіх органів державної влади зобов'язані нею володіти. Це стосується і парламентарів. Тому, з правової точки зору, вони мають у стінах Верховної Ради говорити українською.

І як їх змусити це робити? Постійно вимикати мікрофон, коли починають свій спіч російською?

П. Гриценко:

— За порушення вимоги потрібно карати. Або не давати можливості виступати, як це зробила Сироїд. Або ж цілковито ігнорувати ті пропозиції, з якими виступають депутати, послуговуючись мовою іншої країни. Думаю, інакше цих людей неможливо приструнити.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 86 (9587) 23 — 30 листопада 2017 року

Зміст