НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Українці в “чорних списках”

Зміст

Польські політики намагаються втягнути Європу в брудну гру

Минулими вихідними Польща офіційно підтвердила заборону на в'їзд до країни секретарю Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, пам'яті учасників жертв війни та політичних репресій Святославу Шереметі.

Українці в чорних списках

Перед тим польські ЗМІ повідомляли, що в'їзд заборонено й главі Українського інституту національної пам'яті Володимиру В'ятровичу. Мало того, медіа Польщі натякають, що це ще не всі українці з “чорного списку”.

Докладніше про напруження у відносинах із європейським сусідом — у розмові з головним фігурантом скандалу Святославом Шереметою; колишнім консулом, головою правління БФ “Майдан закордонних справ” Богданом Яременком; та експертом-міжнародником, екс-заступником керівника апарату Міністерства закордонних справ Олександром Кочетковим.

Пане Святославе, розкажіть, що ж трапилося на кордоні?

С. Шеремета:

— Я їхав разом із товариством “Надсяння” (товариство українців, переселених із етнічних українських земель з регіону Надсяння, яке тепер є частиною Польщі. — Авт. ) автобусом на заходи із вшанування пам'яті воїнів Української Народної Республіки та Української Галицької армії. Подія відбувалася у місті Ланьцут, що біля Жешува, на українському військовому цвинтарі. В автобусі було приблизно 60 осіб. На кордоні, під час перевірки паспортів, заявили, що мені в'їзд в Польщу заборонений та анулювали мою німецьку візу. Автобус поїхав далі, а я був змушений повертатися.

Вам пояснили причину такого рішення?

С. Шеремета:

— На кордоні мені сказали, що я — в спеціальній базі даних. З ініціативи Міністерства закордонних справ Польщі мені в'їзд у цю країну та інші країни Шенгенської зони заборонено. У документі, який мені видали, написано, що особа, якій заборонено в'їзд, тобто я, становить загрозу для громадського порядку, внутрішньої безпеки або міжнародних відносин однієї чи декількох країн Європейського Союзу.

А на вашу думку, що могло поляків мотивувати до таких дій?

С. Шеремета:

— Був коментар МЗС Польщі, який озвучив речник цього відомства Артур Ломпарт, про те, що мені заборонено в'їзд за нібито пропагування нацистської та інших злочинних ідеологій. Але я ніколи таким не займався. Це — бурхливі фантазії польського зовнішньополітичного відомства.

Чи мала право Польща не впускати на територію країни людину, яка не є злочинцем?

Б. Яременко:

— Польща, як країна Європейського Союзу, зобов'язана дотримуватися принципів права, демократії та свободи, що включає й свободу обміну думками. Для демократичних держав вживати будь-яких заходів впливу або обмеження щодо інакодумців — це, м'яко кажучи, нетипово. Звісно, це — неправильний підхід.

О. Кочетков:

— У Європейському Союзі не може бути жодних “чорних списків”, які базуються на якихось ідеологічних питаннях, розбіжностях у трактуваннях історичних подій тощо. Не впускати на територію можуть хіба злочинців, до прикладу, осіб, які мають стосунок до терористичних організацій.

Думаю, якщо Польща офіційно опублікує цей “чорний список”, це обернеться для неї проблемами.

ЄС може покарати через це Польщу?

Б. Яременко:

— Відносини Брюсселю та Варшави й так напружені. Європейський Союз навіть розглядає можливість запровадження санкцій щодо Польщі. Поки що це значною мірою пов'язано з проблемами у сфері польського законодавства щодо судочинства.

У цілому керівна партія Польщі схильна використовувати підходи, які не поділяє більшість країн ЄС. Як вплинути на Польщу? Це питання розглядають на найвищому рівні в Євросоюзі. І саме цей факт свідчить, що країна фактично зраджує принципи й цінності євроспільноти. Ймовірно, запровадженням “чорних списків” наші сусіди можуть лише долити олії у вогонь.

Ірина КОВАЛЕНКО, фото з архіву

„Експрес” № 86 (9587) 23 — 30 листопада 2017 року

Зміст